Polityka Media Reklama

statystyka

Kategorie: Wszystkie | Polityka tam | Polityka tutaj
RSS
poniedziałek, 03 listopada 2008
Jutro zginie kolejny Rabin?
Jak podaje portal Gazeta.pl, izraelska skrajna prawica planuje morderstwo polityczne, które ma zaognić konflikt z Palestyńczykami. Sytuacja w regionie jest napięta od samego powstania Państwa Izrael na ziemiach wcześniej zamieszkiwanych przez Arabów. Opór z ich strony, który z czasem przerodził się w serię zamachów terrorystycznych, wyniósł do władzy wielu radykalnych polityków, którym konflikt jest bardzo na rękę. W jakim innym demokratycznym kraju przez całe dekady najwyższe urzędy w państwie sprawowali sami wojskowi?
czwartek, 30 października 2008
Bez śniętych ryb
W tym roku Państwo Izrael obchodziło swoje sześćdziesiąte urodziny. Oficjalnie zostało powołane 14. maja 1948 r. i od tamtego czasu nie przestaje budzić kontrowersji (przepraszam za ten truizm). Z jednej strony ma choć częściowo rekompensować rozproszonemu w świecie narodowi żydowskiemu ogromne i bolesne straty poniesione w czasie holokaustu (sześć milionów pomordowanych). Z drugiej strony, spełnienie tego, bez wątpienia szczytnego, zamierzenia odbyło się kosztem mieszkających na terenie dzisiejszego Izraela Palestyńczyków. Nowe państwo stworzyło nie tylko nowe konflikty, ale też dotknęło bezpośrednio wielu ludzi, którzy wcześniej z wielką polityką nie mieli i nie chcieli mieć nic wspólnego. Wreszcie, czy Izrael jest w ogóle "państwem żydowskim", jakie wymarzył sobie Theodor Herzl, jeśli znaczna część Żydów na świecie, w tym niżej podpisany, w żadnym razie się z nim nie identyfikują?
środa, 29 października 2008
Lewica, na jaką czekam
W dzisiejszej Rzeczpospolitej Rafał Ziemkiewicz przewiduje, że w Polsce nadejdzie "pogoda dla lewicy". Jego zdaniem zbliżamy się do kolejnego wielkiego przetasowania na scenie politycznej podobnego do tego z 2001 r., a społeczeństwo, wbrew optymistycznym dla Donalda Tuska sondażom, jest już zmęczone dominacją dwóch partii prawicowych. Taka sytuacja tworzy, według Ziemkiewicza, miejsce na trzeciego silnego gracza, którym ma szansę zostać partia lewicowa, która wydaje się naturalnym wyborem w czasie globalnego kryzysu finansowego. W przeciwieństwie do Ziemkiewicza, myśl o powstaniu w Polsce silnej lewicy napawa mnie szczerym optymizmem.